in

Што?Што? WTFWTF

Цел живот пиела кафе, а потоа одлучила да се откаже на еден месец! Нешто неочекувано се случило!

Пијам кафе од својата шеснаесетта година. Бидејќи ја надминав границата на нормала консумирање на кафе, решив да престанам да го пијам некое време. Еве што чувствував:

  1. Ослабев

Иако мислев дека никогаш нема да се случи, иако се сомневав во тоа до бесвест, сепак се случи – изгубив 3 кг за еден месец. И како се случи тоа? Имено, штом станав ќе испиев топла лимонада со цимет. После тоа, ќе испиев уште две чаши вода во интервали од половина час, а потоа ќе појадував.

Бидејќи обично пиев кафе наместо појадок, верував дека ќе добијам многу тежина. Но, се случи токму спротивното. Барем во мојот случај.

  1. Спиев многу подобро.

Бидејќи пиев кафе во 19 часот, сега кога престанав да го консумирам – мојот сон се подобри. Што би рекле: „Спиев како трупец!“

Спиењето ми беше подлабоко, спиев подолго, но бев и доста поспан преку ден. Особено првите две недели кога престанав да пијам кафе.

  1. Главоболките беа неподносливи

Бидејќи никогаш немав проблем со главоболка, ова беше голем проблем за мене. Тоа беше мачна болка во моите слепоочници, а потоа грбот и вратот ме болеше толку многу секогаш кога станував или правев некакво ненадејно движење. По две недели, главоболките постепено стивнаа.

 

  1. Добив симптоми на грип

Бев изнемоштена, депресивена, само поспана и имав чувство дека ме болат мускулите. Подоцна дознав дека тоа се должи на одвикнувањето на кофеин.

  1. Забите ми станаа побели

Бидејќи не пиев кафе или чај, забите ми станаа побели барем за една нијанса.

  1. Имав проблем да се концентрирам

Бев уморна и нервозна. Сè ми пречеше и само сакав да се концентрирам за момент, но беше многу тешко. Како што кофеинот излегуваше од моето тело, спиев сè повеќе и подобро, така што концентрацијата ми се подобруваше.

  1. Имав проблем со варењето

Бидејќи со години се навикнав да одам во тоалет по првото утринско кафе, сега немаше таква потреба, што предизвика затвор. Како што споменав претходно, сите тие проблеми исчезнаа по две недели.

  1. Секаде чувствував мирис на кафе

Желбата за кафе беше толку голема што насекаде чувствував мирис на кафе. Подоцна ми објасни дека тоа е еден вид зависност од кофеин и дека телото реагира на тој начин.

Поентата е дека никогаш не се осмелував да престанам да пијам кафе. Постепено непријатноста исчезна и се навикнав на недостаток на кофеин.

Денес е точно еден месец откако престанав да пијам кофеин. Пијам многу повеќе вода и се чувствувам подобро. Можеби ќе имав подобри ефекти ако испијам само една шолја кафе наутро и продолжам да пијам повеќе кафе, но сепак се одлучив за радикален потег.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote