in

Чизкејк од портокал: Освежителен десерт кој ќе ги надмине сите други! (РЕЦЕПТ)

За љубителите на чизкејк, ова е освежувачко совршенство

Потребни состојки:
  • 400 грама бисквити
  • 50 грама путер
  • 3 јајца
  • 150 грама шеќер
  • 900 грама крем сир
  • 1 портокал

Начин на подготовка:

Користете калап од 26 см. (можеби друга големина).
Пред да започнете со подготовка, одделете неколку цели бисквити за да ги премачкате рабовите на калапот одвнатре, додека остатокот од бисквитите треба да се изгмечат, да се мешаат со путер и да се вметнат по дното на калапот.
Изматете јајца, додадете крем сирење и шеќер, како и еден портокал исечен на мали парчиња.
Во бисквитите додадете ја готовата смеса и оставете ја во фрижидер да отстои.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
Olga Bogoevska
Olga Bogoevska
3 години пред

Mnajmii! Go napraviv prevkusen e

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote