in

СмешноСмешно

Човек е казнет во Велика Британија за свиркање музиката „Мајстор Боб“ на соседот!

Полициските службеници од Бедфордшир во Англија му напишале казна на човек кој на соседот му свиркал мелодија на тема од анимираниот филм „Мајстор Боб“.

Полицијата го нарече случајот „инцидент од омраза“ без елементи на кривично дело, записот ќе остане во досието шест години и може да им се покаже на потенцијалните работодавци.

Иако деталите за инцидентот не се познати, слични случаи се случија во Велика Британија кога луѓето беа казнувани за „расна омраза“, и покрај фактот што тие не прекршија ниту еден закон.

Слични инциденти се случија и во други европски земји. Патниците во автобус во Ротердам во 2014 година побараа парот да го напушти возилото, нарекувајќи ги расисти затоа што на својата аутистична петнаесетмесечна ќерка и ја пееја главната тема на цртаниот филм „Пепа прасе“.

Оперативните упатства за злосторства од омраза беа донесени во 2014 година, а минатата година се регистрирани 10.840 инциденти со омраза без елементи на кривично дело, со што вкупниот број на вакви случаи се искачи на 120.000 во последните пет години.

Активистите постојано повикуваат на укинување на усвоениот систем, тврдејќи дека евиденцијата за вакви случаи може да ја загрози нечија деловна кариера, и покрај фактот дека одредено лице не е обвинето за кривично дело.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote