in

Што?Што?

Чудо од билка: Кога жените би ја користеле повеќе, помалку ќе им биде потребен гинеколог

Жените кои имаат разни гинеколошки проблеми, мора да слушнале за семоќната вркута.

Вркута (лат. Alchemilla vulgaris) содржи флавоноиди, органски киселини, танини, фитостероли, салицилна киселина, есенцијално масло и вистинско богатство на витамин Ц.

Поради изобилството на танини, тој има горчлив вкус, но исто така има моќен антиинфламаторно и антибактериско дејство. Вркутата ја стекна најголемата слава како лек за болести на жените, бидејќи е една од најефикасните билки за овој вид на заболување.

Дури и познатиот швајцарски хербалист Јохан Кинкл тврди дека 30% од гинеколошките операции можат да се избегнат со употреба на чај од вирак.

Идеално за бремени жени

Еден од посериозните проблеми што ги мачи жените е неможноста да забременат. Вркута е најдобриот билен избор за третман на неплодност. Делува како одличен регулатор на хормони, го стимулира растот на прогестеронот и доведува до поредовна менструација, што е многу важно кога се обидувате да забремените. Исто така, ефикасно ја отстранува тежината и помага при полицистични јајници.

Исто така, помага при: крварење, каснувања од инсекти, гадење и повраќање, егзема и дерматитис, болки во грлото, лесна дијареја, особено кај малите деца, гихт и ревматизам, хемороиди, чиреви на желудникот.

Најдобро е да ја користите оваа билка во облик на чај, кој можете да го подготвите на следниот начин:

1 кафена лажичка од билката се прелива со чаша зовриена вода и се остава да постои 5 – 10 минути.

Се прецедува и се пие полека, односно голтка по голтка, а доволно е да испиете 2 чаши дневно.

Со тек на време, менструацијата ќе ви стане редовна, а болките значително ќе се намалат, односно ќе исчезнат.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote