in

НА ЛУДОРИИТЕ ИМ НЕМА КРАЈ! CV-то на Стив Џобс е продадено за 220.000 долари!

Апликацијата за работа, која беше пополнета од поранешниот извршен директор на Apple, Стив Џобс во 1973 година, беше продадена за неверојатни 222.400 долари на аукција во Лондон.

Оваа ретка деловна биографија беше објавена на 24 февруари, на роденденот на Џобс, а аукцијата траеше еден месец.

Џобс ја пополни апликацијата во надеж дека ќе добие работа по напуштањето на Рид колеџот, на кој присуствуваше околу шест месеци. Една година подоцна, во 1974 година, Џобс му се придружи на Atari како техничар, каде подоцна ги здружи силите со Стив Возниак за да го создаде Apple во 1976 година.

Во документот, кој претходно беше продаден за 175.000 долари пред три години, Џобс посочи „English Lit“, што е англиска кратенка и претставува „англиска литература“, насоката во која се движеа неговите студии.

Тој ги спомена „технологијата во електрониката“ и „инженерот за дизајн“ како посебни способности и интереси. Џобс исто така ги навел своите вештини во компјутерите и калкулаторите.

За самиот документ се вели дека е во „многу добра состојба“, со „малку избледување и стара проѕирна лента на горниот раб“.

Со цел да се докаже дека CV-то е напишано од основачот на Apple, CV-то доаѓа со писма и сертификати за автентичност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote