in

УЕФА: VAR системот не се користи поради коронавирусот!

После натпреварот Србија – Португалија, на кој гостите го рекламираа поништениот чист гол на крајот од натпреварот, а Кристијано Роналдо ја фрли капитенската лента и го напушти теренот пред крајот на натпреварот, УЕФА објави зошто во него нема VAR технологија квалификациите за СП.

УЕФА во неделата објави дека има намера да се користи ВАР технологијата во квалификациите за СП, но дека е напуштена поради комплицираната ситуација со пандемијата на коронавирусите.

„Во 2019 година, УЕФА и предложи на ФИФА употреба на VAR технологија во тековните квалификации за Светското првенство. Влијанието на панемијата на коронавирусите врз оперативните и логистичките можности ја натера УЕФА да ја одложи примената на VAR технологијата во групната фаза од Лигата на Европа за сезоната 2021/22, наместо за оваа сезона, и да го повлече предлогот за употреба на VAR во Европски квалификации за СП 2022 година.“, Се наведува во соопштението.

УЕФА се огласи по контроверзната ситуација на мечот Србија – Португалија (2:2), кој заврши со тоа што Кристијано Роналдо доби жолт картон, фрли лента и го напушти теренот пред последниот судиски свиреж. На видеото може да се види и дека топката е во голот за време на интервенцијата на Стефан Митровиќ, но ништо не можеше да се стори бидејќи нема VAR технологија.

„VAR не беше искористена во групната фаза од Лигата на нациите минатата есен, и затоа не се користеше во квалификациите за групната фаза на репрезентациите кои играат под покровителство на УЕФА“, се додава во соопштението.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote