in

Што?Што?

ВНИМАНИЕ, ВНИМАНИЕ! Колку диетата со варени јајца e навистина добра?!

Тврдо варените јајца се одличен извор на протеини кои даваат чувство на ситост, но новата диета базирана на варени јајца можеби отиде предалеку.

Оваа диета стана многу популарна, и покрај сè, експертите се скептични.

Откако „Women’s Health“ ги објави упатствата за новата диета, таа сè повеќе се шири.

Главната храна на која се базира оваа диета се варени јајца, но исто така вклучува и протеини од риба и месо, зеленчук со скроб (зелен лиснат зеленчук, брокула, пиперки и морков), мал дел од овошјето (бобинки, лимони, грејпфрут и лубеница) и минимален внес на маснотии.

Оваа диета не значи дека живеете само на јајца, туку дека комбинирате јајца со една од наведените намирници во вашиот оброк. На пример, две јајца со овошје за појадок или зеленчук со јајца за ручек или вечера.

Ниско ниво на јаглени хидрати, нискокалорично

Целосно елиминирање на јаглехидратите од вашата исхрана ќе ви помогне да изгубите тежина, но не на здрав начин.

Нутриционистите сметаат дека диетата базирана на варени јајца не ги обезбедува сите хранливи материи што му се потребни на телото. На пример, се предлага да се избегнува преработена храна и зеленчук како што се компири, пченка, грашок, како и овошје како што се банани, ананас и суво овошје.

На крајот, експертите истакнуваат дека варените јајца се одлична храна, но не треба да заборавиме дека, колку и да се здрави јајцата, тие се исто така извор на холестерол и заситени масти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote