in

Дали е ова почеток на крајот на Pornhub?

Mastercard и Visa ги повлекоа своите услуги од Pornhub.

Ова се случи откако новинарот на Њујорк Тајмс, Николас Кристоф, објави напис од деца на Pornhub, обвинувајќи го Pornhub за хостирање видеа во кои имало силување на малолетни девојки и жени кои биле скриени снимени.

„Употребата на нашите картички на Pornhub денес е суспендирана“, изјави портпарол на Mastercard.

„Нашата истрага во изминатите неколку дена потврди кршење на нашите стандарди за забрана на нелегална содржина на нивната веб-страница. Како резултат, и во согласност со нашите упатства, им наложивме на финансиските институции кои ја поврзуваат веб-страницата со нашата мрежа да престанат со работа. Покрај тоа, ние продолжуваме да истражуваме потенцијална незаконска содржина на други веб-страници со цел да преземеме соодветни активности “.

Visa исто така објави дека ги суспендира своите услуги за Pornhub, додека тие продолжат со истрагата.

„Со оглед на обвинувањата за незаконски активности, Виза ги суспендира поволностите за Pornhub до крајот на нашата тековна истрага. „Ние им наредуваме на финансиските институции кои му служат на MindGeek [матичната компанија на PornHub] да ја прекинат обработката на плаќањата преку мрежата Visa”, се вели во соопштението на компанијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote