in

Дали ги знаевте овие чудни факти?!

1. Најдолгиот тениски натпревар траел 11 часа. Се случил во 2010 во Вимблдон.

2. Кина произведува 78% од светската свила.

3. 25% од коските на возрасен човек се наоѓаат во стапалата.

4. 68% од растителните видови се загрозени.

5. Лушпата на компирот е многу поздрава од плодот.

6. Јагодите се единствено овошје на кое неговите семки растат од надворешната страна.

7. Бамбусите всушност се вид на трева.

8. Новороденчињата на кенгурите се во големина од околу 2 ипол сантиметри.

9. Комарците не можат да ја прободат свилата.

10. Еден заб на возрасен слон тежи околу 4 килограми.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote