in

Што?Што?

Конечно го имаме одговорот: Дали пченката е добра за нашето здравје?

Пченката е омилено летно задоволство на многу луѓе, но нутриционистите и обожавателите на здравиот начин на живот имаат двосмислен став кон него.

Пченката е богата со растителни протеини, витамини, минерали и антиоксиданти – каротеноиди, кои му даваат светло жолта боја. Во исто време, растението содржи пристојна количина шеќер, скроб, глутен и многу други супстанции, чија употреба е многу сомнителна.

Корисни својства

Пченката ја должи својата светла боја на силните природни антиоксиданти – каротеноиди. Нивната содржина во пченка е доволно голема, што им овозможува да ги заштитат клетките на телото од оштетување на слободните радикали, да го намалат воспалението и да го забават процесот на стареење. Покрај тоа, каротеноидите играат важна улога во одржувањето на здравиот вид – тие можат да спречат дегенерација на очите поврзани со стареењето и да го намалат ризикот од катаракта. Активните супстанции во житото од пченка значително го подобруваат варењето, спречуваат воспаленија и болести на гастроинтестиналниот тракт – пченката е особено добра за здравјето на цревата.

Зошто да не јадете пченка премногу често?

Пченката е скробен зеленчук, што значи дека ако сакате да изгубите тежина, тоа не ви е помошник. Скроб е полисахарид, во процесот на варење се претвора во гликоза, што, како што знаете, во големи количини доведува до зголемување на телесната тежина и голем број здравствени проблеми. Пченката содржи и многу шеќер, што значи голем товар на јаглени хидрати и прилично висока содржина на калории.

Покрај тоа, пченката содржи антинутриенти. На пример, житарките од пченка се богати со цинк, магнезиум и манган, неопходни за правилно функционирање на организмот, но благодарение на фитинската киселина (антинутриенти) тие практично не се апсорбираат.

Не е неопходно целосно да се одбие пченката, особено ако навистина ви се допаѓа. Треба едноставно да ја ограничите потрошувачката.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote