in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Давењето е трета водечка причина за смрт од повреди во светот!

Во жешките летни месеци, многумина избираат да го поминуваат времето покрај вода, што често носи со себе голем број ризици од кои повеќето се давење.

Давењето е трета водечка причина за смртност од повреди во светот во сите возрасни категории. Според проценките на Светската здравствена организација, над 236 000 луѓе годишно го губат животот поради давење, а се верува дека бројот на жртви е значително поголем во однос на достапните податоци, потсетува Градскиот институт за јавно здравје од Белград .

Давењето е водечка причина за смрт кај деца под 5-годишна возраст и една од најголемите причини за смрт кај сите други возрасни групи кај деца. Додека помладите деца најчесто се дават во базени или кади, постарите деца почесто се дават во отворени води – реки, езера, мориња..

Мажите се изложени на поголем ризик од давење, со двојно поголема стапка на смртност во споредба со жените. Се смета дека ова е последица на почест престој во вода и почеста практика на ризично однесување – како пливање надвор од обележаните и наб zonesудувани зони, но и конзумирање алкохол пред пливање или пловење со брод.

Како да се спречи давење?

Решавањето на безбедносните прашања, со поставување бариери за контрола на пристапот до вода, секако најмногу придонесува за намалување на ризикот од давење. Образованието, односно учењето на децата за пливање, придонесува и за тоа, велат во белградскиот институт за јавно здравје.

Алкохол или какви било други психоактивни супстанции не треба да се консумираат пред да влезат во вода, бидејќи доведуваат до намалено размислување, нарушувања на координацијата на движењето и нарушувања на свеста, што го зголемува ризикот од давење.

Не треба да влегувате во водата веднаш по оброкот и се препорачува да поминат најмалку два часа пред да влезете во водата.

Ако, сепак, се најдете во неволја, обидете се да бидете смирени, свртете се на грб и плови. Ако спасувачите се во близина, подигнете ја раката и да им дадете сигнал дека нешто не е во ред со вас.

Оние кои се во паника често знаат дека неконтролирано мавтаат со рацете и викаат, треба да се смират и да им се помогне. Инстинктивниот одговор на давење му овозможува на лицето да остане на површината на водата само 20 до 60 секунди, пред да потоне целосно под вода.

Лицето кое се удави во паника може да се удави и со тоа да го загрози животот на друго лице, вклучувајќи ги и најдобрите пливачи, па затоа се препорачува спасувањето, кога има услови, да им се остави на луѓето кои биле обучени да спасуваат во вода.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote