in

Дали ви се лупи кожата, имате ли конвулзии или ја губите косата? Овој витамин недостасува во вашето тело.

Обрнете внимание на вашата исхрана.

Со цел да бидете сигурни дека јадете здраво и да внесувате доволно корисни работи во вашето тело, слушајте го вашето тело. Ако забележите одредени промени во вашата кожа, вашето тело се обидува да „каже“ дека ви недостасуваат витамини или минерали. Овие се промени кои треба да се решат.

Пукање на кожата на рабовите на усните, ви недостасуваат: железо, цинк и витамини од групата Б, како што се витамини Б3, Б2 и Б12. Ова е вообичаено кај вегетаријанците затоа што тие честопати не добиваат доволно од споменатите работи поради нивната исхрана.
Јадете повеќе блитва, кикирики, мешунки, живина, лосос, туна, јајца, школки и ракови. Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекцијата. Комбинирајте ја оваа храна со зеленчук како брокула, црвени пиперки и карфиол.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote