in

Десет младенчиња – панди претставени по повод Лунарната нова година! [ВИДЕО]

Десет младенчиња панди беа прикажани пред јавноста за прв пат во најголемиот резерват на кинески панди за да се одбележи претстојната лунарна нова година.

Едно од нив се срамеше и го покри лицето со двете шепи кога ја виде толпата, а друото избега од стражата пред да биде фатен.

Пандите се стари меѓу четири и шест месеци и се родени од природно парење, соопшти резерватот, Кинескиот центар за зачувување и истражување на џиновските панди, во југоисточната провинција Сечуан.

Пандите се претставени на игралиштето, чија средина е украсена со украси за лунарната Нова година, вклучувајќи фенери, традиционални кинески јазли, хартиени автомобили и знамиња.

„Новородените панди од околу 2020 година ви посакуваат среќна Нова година и многу среќа во годината на волот“, извикуваа чуварите со панди во рацете.

Бамбусовите корпи се подготвени за панди со кинески знак фу напишан однадвор, што значи среќа и благослов. Ова ја имитира кинеската традиција да им даваат црвени пликови со пари на децата за Месечината Нова Година за да пренесат добри желби и благослови. Наместо пари за панда, младенчињата го добија она што сакаат да го јадат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote