in , ,

Што?Што?

ЗА СИТЕ ОНИЕ КОИ ЈА МРАЗАТ ПОТТА! Како до максимален ефект од антиперспирантите?!

Кога доаѓа топлината, антиперспирантите се спас за многумина од прекумерно потење, а за повеќето, нивното нанесување е дел од утринската хигиена. Но, кога сонцето е навистина жешко, може да изгледа дека дури и антиперспирантите не се доволно ефикасни, но тоа може да се промени со само еден удар.

Антиперспирантите, за разлика од дезодорансите, работат со блокирање на потните жлезди, намалување на потењето и решавање на проблемот со непријатни мириси. Ова се случува благодарение на хемикалиите во антиперспирантите, како што се алуминиумските соли, но некои истражувања докажаа дека овие состојки можат да бидат штетни за здравјето на луѓето.

Ако навистина не можете без антиперспиранс, добро е да знаете како да го користите најдобро или во кое време од денот е најдобро да го нанесувате.

Наспроти нашата навика да ја нанесуваме наутро, многу е подобро да се нанесуваат антиперспиранси навечер или пред спиење – така тие ќе бидат најефикасни.

Пред спиење, луѓето обично се потат најмалку, што им дава на активните состојки во антиперспирантите доволно време преку ноќ за да создадат површински приклучоци во каналите на пот. Овие капачиња ќе бидат подготвени да спречат потење наутро.

Ако антиперспирантот се нанесува на веќе испотена кожа, потта ќе ја отстрани само пред да започне да работи. Нанесувањето антиперспирант на влажна или влажна кожа може исто така да предизвика иритација или чешање.

Добро е да се знае дека антиперспирантите можат да го забават потењето на другите делови од телото, но пред да го нанесете, тестирајте го производот на мала површина за да не предизвикате иритација, особено на чувствителни делови. Ако се сомневате, консултирајте се со лекар или дерматолог.

Исто така, доволно е да се нанесува квалитетен антиперспиранс двапати неделно и тој ќе биде ефикасен цело време, а кога станува збор за количината, нанесете го секој удар на две пазуви нагоре и два удари надолу.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote