in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ДИЛЕМАТА Е РАЗРЕШЕНА! Дали кафето и чајот се сметаат како внес на вода во телото?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје, а обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Ако кафето и чајот се подготвуваат со вода, дали може да се сметаат во дневниот внес на вода?

„Поради кофеинот, кафето е исто така природен диуретик и стимуланс на мочниот меур. Чајот има сличен ефект “, вели д-р Ванита Сима-Чанг, уролог.

Иако ова е вистина, диуретичните ефекти се благи, а истражувањата покажуваат дека кафето и чајот, и покрај вообичаените заблуди, всушност не дехидрираат кога се консумираат умерено.

Може ли чаша кафе да смета како чаша вода?

Иако една чаша кафе не е хидрантна како чаша вода, може да смета на вашиот дневен внес на течности.

„Бидејќи делува како диуретик, јас би го сметал кафето како околу половина од течноста отколку што е всушност. На пример, една шолја кафе се смета за половина шолја вода “, објаснува д-р Кетрин Валдроп.

Сепак, конзумирање на повеќе чаши кафе или чај без конзумирање вода може да заврши со дехидрација.

„Шолја кафе нема да ве дехидрира толку многу, но повеќе од нив ќе немаат внес на вода“, потврди д-р Бинди Ганди.

Сувите, испукани усни можат да бидат знак дека сте предозирале, претходно објасни гастроентерологот Вил Булсиевиќ. Другите знаци на дехидратација вклучуваат темно жолта урина и недоволна потреба за мокрење.

А што е со чајот?

Повеќето чаеви содржат кофеин, но значително помалку од кафето. Затоа, д-р Валдроп смета дека повеќето чаеви со кофеин се три четвртини од количината на вода. Билните чаеви, сепак, не содржат кофеин и според неговите стандарди би биле еднакви на полна чаша вода.

Иако овие бројки не се засноваат на наука, д-р Валдроп вели дека тие можат да се користат како општи упатства за да се утврди дека внесот на течности е доволен.

Различни видови кафе и чај поинаку ќе влијаат на нивото на хидратација. На пример, црното кафе или чајот ќе бидат помалку хидрантни од белото кафе или чаша чај со млеко, вели д-р Ганди.

Иако се чини дека млекото не е добар извор на хидратација, некои студии покажаа дека поттикнува рехидратација по вежбање, дури и поуспешно од некои спортски пијалоци. Обидете се да ги пиете овие незасладени млечни пијалоци, бидејќи слатките пијалоци можат да доведат до дехидрација побрзо од незасладените пијалоци.

Генерално, кафето и чајот не мора да се спротивставуваат на хидратацијата, како што многумина некогаш веруваа дека ќе сторат, вели д-р Ганди. Вашето тело ќе ја апсорбира течноста што ја консумирате преку чај и кафе и со тоа ќе придонесе за хидратација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote