in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1129 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 458
-Битола 96
-Куманово 82
-Прилеп 54
-Велес 47
-Тетово 44
-Кавадарци 36
-Гостивар 33
-Штип 32
-Кочани 28
-Кичево 27
-Охрид 25
-Струмица 22
-Валандово 18
-Неготино и Гевгелија по 17
-Струга 15
-Радовиш 13
-Ресен 10
-Берово и Пробиштип по 7
-Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6
-Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3
-Крушево, Богданци и Пехчево по 2
-Македонска Каменица и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г).
Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:
-Скопје 574
-Куманово 69
-Велес 67
-Битола 64
-Прилеп 60
-Тетово 45
-Кавадарци 38
-Штип 35
-Струмица 30
-Гостивар 27
-Кочани 16
-Неготино и Гевгелија по 15
-Радовиш 12
-Ресен 11
-Кичево и Пробиштип по 10
-Крива Паланка и Виница по 8
-Берово 7
-Демир Капија 6
-Дебар и Валандово по 4
-Свети Николе 3
-Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2
-Кратово и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote