in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ЦРНИОТ БИЛАНС НА ПОЧИНАТИ ПРОДОЛЖУВА! Од тестираните 3114 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 410
-Куманово 54
-Дебар 19
-Штип 54
-Прилеп 59
-Тетово 58
-Струга 25
-Велес 55
-Битола 75
-Охрид 51
-Кавадарци 55
-Гостивар 38
-Гевгелија 38
-Струмица 27
-Крива Паланка 10
-Радовиш 14
-Крушево 1
-Кочани 28
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 5
-Кратово 3
-Свети Николе 18
-Кичево 12
-Ресен 7
-Неготино 24
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (61, 66, 63, 67, 68, 64 и 30г), двајца од Куманово (53 и 63г), двајца од Штип (64 и 78г), двајца од Прилеп (85 и 85г), еден пациент од Струга (71г), еден од Битола (61г), четири пациенти од Гостивар (57, 83, 76 и 75г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (73г), двајца од Кочани (66 и 67г), еден од Пробиштип (35г), пациент од Делчево (64г) и еден од Кичево (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 34
-Дебар 4
-Штип 20
-Прилеп 49
-Тетово 45
-Струга 25
-Велес 29
-Битола 62
-Охрид 33
-Кавадарци 18
-Гостивар 41
-Гевгелија 15
-Струмица 22
-Крива Паланка 8
-Радовиш 3
-Крушево 3
-Кочани 14
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 4
-Виница 4
-Кратово 1
-Свети Николе 7
-Кичево 14
-Ресен 16
-Неготино 19
Досега во земјата се направени вкупно 360.216 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72044, бројката на оздравени пациенти е 48170, на починати е 2077, а бројот на активни случаи изнесува 21797.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote