in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НАМАЛУВАЊЕ НА ПОЧИНАТИТЕ! Од тестираните 2805 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 2805 тестирања, а регистрирани се 982 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 456
-Куманово 24
-Дебар 2
-Штип 23
-Прилеп 69
-Тетово 36
-Струга 38
-Велес 26
-Битола 45
-Охрид 42
-Кавадарци 43
-Гостивар 34
-Гевгелија 14
-Струмица 28
-Крива Паланка 2
-Радовиш 7
-Крушево 2
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Пехчево 4
-Валандово 7
-Виница 6
-Делчево 15
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 16
-Ресен 7
-Неготино 9
Починати се 19 лица, четири пациенти од Скопје (82, 53, 74 и 84г), еден од Куманово (87г), еден од Струга (78г), еден од Велес (53г), еден од Битола (86г), двајца пациенти од Охрид (76 и 80г), еден од Кавадарци (65г), двајца од Гостивар (75 и 56г), четири пациенти од Крива Паланка (66, 40, 72 и 67г), еден од ПЕ Делчево-Македонска Каменица (81г) и еден пациент од Кратово (65г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти од:
-Скопје 176
-Куманово 23
-Штип 31
-Прилеп 32
-Тетово 48
-Струга 1
-Велес 26
-Битола 30
-Кавадарци 21
-Гостивар 63
-Гевгелија 12
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 5
-Кочани 9
-Пробиштип 7
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 1
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 11
-Кичево 14
-Ресен 7
-Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 363.021 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote