in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА 498 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ Е – 17!

Во последните 24 часа се направени 2467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 246
-Куманово 30
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 34
-Тетово 19
-Струга 15
-Велес 5
-Битола 10
-Охрид 21
-Кавадарци 14
-Гостивар 19
-Гевгелија 12
-Струмица 8
-Крива Паланка 9
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 4
-Пехчево 4
-Берово 2
-Валандово 3
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 7
-Неготино 12
Починати се 17 лица, шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67г), двајца од Куманово (62 и 58г), еден од Прилеп (78г), еден од Тетово (59г), еден од Струга (81г), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81г), еден од Охрид (69г), еден од Крушево (54г) и еден пациент од Неготино (60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени пациенти од:
-Скопје 194
-Дебар 6
-Штип 22
-Прилеп 61
-Тетово 36
-Струга 20
-Велес 22
-Битола 39
-Охрид 45
-Кавадарци 24
-Гостивар 27
-Гевгелија 16
-Струмица 23
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 11
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 5
-Виница 1
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 18
-Ресен 5
-Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82301, бројката на оздравени пациенти е 60256, на починати е 2473, а бројот на активни случаи изнесува 19572.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote