in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ СЛУЧАИ: 400, ПОЧИНАТИ: 11!

Во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 198
-Куманово 28
-Тетово 16
-Прилеп 14
-Гостивар 9
-Штип 8
-Битола 7
-Велес 14
-Охрид 12
-Струмица 7
-Кавадарци 19
-Струга 7
-Кочани 5
-Кичево 8
-Гевгелија 1
-Неготино 2
-Дебар 10
-Ресен 4
-Крива Паланка 4
-Радовиш 3
-Берово 3
-Делчево 8
-Пробиштип 6
-Македонски Брод 2
-Крушево 2
-Македонска Каменица 1
-Демир Капија 2
Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од:
-Скопје 146
-Куманово 4
-Тетово 3
-Прилеп 1
-Гостивар 5
-Штип 2
-Битола 4
-Велес 3
-Струмица 2
-Кавадарци 1
-Кочани 12
-Кичево 2
-Гевгелија 1
-Дебар 1
-Радовиш 13
-Делчево 1
-Пробиштип 3
-Македонска Каменица 2
Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote