in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ СЛУЧАИ: 307, ПОЧИНАТИ: 14!

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 137
-Куманово 17
-Тетово 13
-Прилеп 13
-Гостивар 10
-Штип 4
-Битола 7
-Велес 15
-Охрид 10
-Струмица 9
-Кавадарци 10
-Струга 3
-Кичево 8
-Свети Николе 1
-Гевгелија 6
-Неготино 1
-Дебар 11
-Ресен 5
-Крива Паланка 1
-Радовиш 4
-Берово 1
-Делчево 6
-Пробиштип 3
-Виница 2
-Македонски Брод 1
-Богданци 3
-Кратово 3
-Крушево 3
Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од:
-Скопје 444
-Куманово 13
-Тетово 9
-Прилеп 22
-Гостивар 11
-Штип 7
-Велес 11
-Охрид 46
-Струмица 7
-Кавадарци 19
-Струга 34
-Кочани 2
-Свети Николе 2
-Гевгелија 8
-Неготино 6
-Радовиш 3
-Берово 3
-Делчево 1
-Пробиштип 1
-Виница 1
-Македонски Брод 3
-Крушево 2
-Демир Капија 1
-Пехчево 2
Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90124, бројката на оздравени пациенти е 76045, на починати е 2768, а бројот на активни случаи изнесува 11311.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote