in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 350 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 20!

Во последните 24 часа се направени 2291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 180
-Кавадарци 24
-Велес 19
-Куманово 14
-Тетово 14
-Гевгелија 12
-Охрид 8
-Гостивар 7
-Струмица 7
-Делчево 7
-Прилеп 6
-Струга 6
-Кочани 6
-Неготино 6
-Радовиш 6
-Штип 5
-Демир Капија 5
-Свети Николе 3
-Крива Паланка 3
-Битола 2
-Берово 2
-Демир Хисар 2
-Кичево 1
-Дебар 1
-Ресен 1
-Пробиштип 1
-Виница 1
-Кратово 1
Починати се 20 лица, дванаесет пациенти од Скопје (59,61,62,62,66,66,68,71,74,75,80,83г), два од Струга (69,76г) и по еден од Виница (63г), Струмица (67г), Кавадарци (35г), Крушево (69г), Пробиштип (73г) и Радовиш (56г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 266 оздравени пациенти од:
-Скопје 152
-Кавадарци 17
-Куманово 12
-Велес 11
-Ресен 8
-Неготино 7
-Штип 7
-Прилеп 6
-Струмица 5
-Кичево 5
-Тетово 4
-Кочани 4
-Гевгелија 3
-Битола 3
-Берово 3
-Кратово 3
-Гостивар 2
-Демир Капија 2
-Дебар 2
-Пробиштип 2
-Виница 2
-Богданци 2
-Делчево 1
-Крива Паланка 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
Досега во земјата се направени вкупно 461.850 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.510, бројката на оздравени пациенти е 82.786, на починати е 2.893, а бројот на активни случаи изнесува 7.831.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote