in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 389 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 4!

Во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 140
-Прилеп 34
-Кавадарци 33
-Куманово 21
-Велес 20
-Охрид 15
-Делчево 14
-Битола 13
-Тетово 12
-Струмица 12
-Неготино 11
-Штип 10
-Гевгелија 8
-Гостивар 6
-Берово 6
-Свети Николе 4
-Крива Паланка 4
-Кратово 4
-Струга 3
-Кочани 3
-Ресен 3
-Виница 2
-Демир Капија 2
-Дојран 2
-Кичево 1
-Дебар 1
-Радовиш 1
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Богданци 1
-Крушево 1
Починати се 4 лица, по еден пациент од Куманово (73г), Кавадарци (65г), Пробиштип (87г) и Виница (83г). Три пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.
Регистрирани се 998 оздравени пациенти од:
-Скопје 620
-Куманово 36
-Тетово 35
-Охрид 33
-Струмица 28
-Кавадарци 25
-Велес 25
-Гостивар 25
-Битола 18
-Ресен 16
-Дебар 16
-Делчево 15
-Штип 15
-Прилеп 13
-Гевгелија 13
-Неготино 8
-Струга 8
-Кичево 8
-Пробиштип 5
-Македонска Каменица 5
-Кратово и Богданци 4
-Крива Паланка 3
-Виница 3
-Крушево 3
-Пехчево 3
-Кочани 2
-Демир Капија 2
-Радовиш 2
-Валандово 2
-Берово 1
-Свети Николе 1
-Македонски Брод 1
Досега во земјата се направени вкупно 476.725 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959, а бројот на активни случаи изнесува 5.933.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote