in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 254 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 16!

Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 111
-Прилеп 29
-Кавадарци 20
-Охрид 13
-Неготино 10
-Битола 9
-Гостивар 7
-Куманово и Велес по 6
-Тетово и Гевгелија по 5
-Штип, Струмица, Струга и Ресен по 4
-Кочани, Делчево и Виница по 3
-Кичево, Дебар, Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево, Богданци по 1
Починати се 16 лица, 5 пациенти од Прилеп (83г, 75г, 75г, 73г, 49г), 3 пациенти од Охрид (85г, 83г, 77г), 2 пациенти од Скопје (78г, 62г) и по еден пациент од Куманово (76г), Крива Паланка (76г), Струга (68г), Гевгелија (75г), Кочани (83г) и Неготино (67г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.
Регистрирани се 151 оздравени пациенти од:
-Скопје 86
-Велес 17
-Прилеп 15
-Тетово 7
-Куманово 6
-Крушево 4
-Гевгелија 3
-Битола, Кичево, Виница, Кратово по 2
-Штип, Кочани, Дебар, Крива Паланка, Радовиш по 1
Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote