in

ДО СОВРШЕНА ОБЛИКУВАНА КОСА БЕЗ УПОТРЕБА НА ФЕН: Да, можно е!

Постојат и други методи, средства и трикови кои ќе ви овозможат совршено обликувана коса без употреба на фен за коса!

Ако некогаш сте (и веројатно е дека сте ги направиле!) го земале вашиот фен за коса премногу близу до вашата глава или предолго го држите на едно место, неизбежно сте ја почувствувале скоро неподносливата топлина на воздухот. Сепак, тоа не ве спречило да продолжите да фенирате од ден на ден. Честото и долго сушење на косата на овој начин го нарушува надворешниот слој на косата (кутикулата). Исто така, резултира со сушење, губење на сјај, еластичност, како и кршливост на косата. Но, дали е можно да имате совршено обликувана коса без употреба на фен за коса?

Нашиот одговор е – ДА, можно е! Време е да го исклучите фенот за коса и да ја потенцирате природната текстура на вашата коса! Но, прво утврдете дали вашата коса – кога е сува (без оглед на нејзината текстура) – е тенка и мека или остра, а потоа применете ги упатствата на експертите.

Ако вашата коса е мека

Зголемете го волуменот на природно исушената коса (во воздухот) со тоа да ја измиете двапати претходно со шампон, да нанесувате регенератор само на краевите и да триете со поблаго средство за стилизирање кое не содржи масло. Потоа спуштете ја главата, фрлете ја косата и повремено тресете ја нежно за време на сушењето.

Ако вашата коса е остра

При сушење на косата со овој квалитет, поентата е да се спречи прекумерниот волумен што го спречува посакуваниот стил, како и сушењето и излитениот изглед на косата. Шампонирајте ја косата само еднаш, ставете регенератор од корен до врв, а потоа нанесете комбинација на производи за стилизирање со поблаго држење и масно средство за ограничување и омекнување на косата. Не допирајте ја косата за време на сушењето, бидејќи – во спротивно – ќе ја нарушите природната текстура и обликот на брановите и кадрици.

Уште неколку корисни трикови

Ако не сте воодушевени од природната текстура на вашата коса, овие едноставни трикови можат да ви помогнат да го постигнете посакуваниот стил, а исто така и без фенирање.

Општо правило: Колку се поголеми папилотите, толку косата ќе биде исправена.

За да се нагласи текстурата на права коса, се препорачува да се врзе двоен јазол – едниот на врвот на главата, а другиот во задниот дел на главата.

За поголем волумен и брановиден изглед, одврзете ја косата кога е целосно сува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote