in ,

100 ПАТИ ПОДОБАР ОД КУПЕНИОТ: Рецепт за домашен локум кој ќе ве врати во детството

50 гр. шеќер во коцки

1 литар вода

8 гр. скроб

сок од половина лимон

100 гр. бадеми и неколку капки масло од роза.

Подготовка:

1. Шеќерот, сокот од лимон и половина литар вода се варат, се трга пената и се вари полека 15 минути.

2. Во компирниот скроб постепено додавајте литар ладна вода и постојано мешајте со жица за матење.

3. Кога шеќерот ќе зоврие, во растворот што врие се додава разредениот скроб со постојано мешање со жица за матење.

4. Потоа се вади жица за матење и додека се меша со процесор за храна, се вари смесата додека не падне од процесорот за храна.

5. Кога смесата ќе излезе од шпоретот, се трга од оган, се додаваат излупените и ситно сечкани бадеми, маслото од роза и сето убаво се меша.

6. Намачкајте ја тавата со масло и истурете ја врелата смеса дебела два прста, па оставете да се излади преку ноќ.

7. Вториот ден посипете ја даската или масата со ванилин-шеќер во прав и искрен рахатлокум од тавата.

8. Со влажен нож исечете ги соодветните коцки и добро извалкајте ги од сите страни во ванилин-шеќер во прав, а потоа секоја коцка во хартија ставете ја на таа корпа.

Ратлук или Рахатлокум е вид сладок десерт, тестена маса направена од оризово брашно или скробно брашно со додавање на шеќер во прав.

Ратлук е омилен деликатес во арапските земји, како и во Турција, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Грција и Кипар. Во Грција и Кипар се прави посебен вид локум – кипарски локум.

За да добиете посебни видови ратлук, додадете: павлака, разни сокови, сируп од цветови од роза, чоколаден прелив, сок од лимон, парчиња бадеми, парчиња ореви, парчиња лешник.

Зборот ратлук (рахат-локум) доаѓа од турските зборови рахат локум, кои веројатно се адаптација на арапската фраза raha(t) al – holkum (راحة الحلقوم), што значи „задоволство за грлото.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote