in

ПОЛН КАКО БРОД: Џо Бајден и неговата сопруга го мерат богатството во милиони!

Форбс објави извештаи за финансиската состојба на победникот на претседателските избори во САД

Џо Бајден, новиот претседател на САД, има богатство вредно девет милиони долари, објавија американските медиуми, повикувајќи се на проценките на списанието Форбс.

На почетокот на претседателската кампања годинава, Бајден ја претстави финансиската состојба за 2016, 2017 и 2018 година, а врз основа на тој извештај, Форбс го процени неговото богатство на девет милиони долари.

Американските медиуми наведуваат дека со победа на изборите, неговото богатство сигурно ќе биде поголемо.

Како што напредувал во својата кариера од крајот на 90-тите, приходите на Бајден се зголемиле од 42.500 на 174.000 УСД годишно, според архивите на Сенатот.

Кога беше избран за потпретседател на Барак Обама, позиција што ја извршуваше осум години, тој доби дополнителна унапредување и започна да заработува околу 230.000 долари годишно, додека како претседател на САД, ќе заработува 400.000 долари годишно.

Бајден и неговата сопруга започнаа да заработуваат сериозни пари само кога ја напушти функцијата во 2017 година.

Кога Бајден ги објави финансиските извештаи во јули 2019 година, се виде дека заработиле повеќе од 15 милиони долари во текот на 2017 и 2018 година.

Најголем дел од тие пари доаѓаат од договори со повеќе книги со „Flatiron Books“, кои според „Publishers Weekly“ се проценуваат на осум милиони долари, но Бајден заработи многу пари држејќи говори во разни ситуации и на разни настани.

Во извештајот на „Форбс“ се наведува дека двете куќи на Бајден во Вилмингтон, Делавер, вредат четири милиони долари, дека има уште многу пари и инвестиции, како и дека има околу милион долари од државната пензија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote