in

Џуно испрати фотографии од Месечината на Јупитер! [ФОТО]

Вселенското летало „Џуно“, сопственост на НАСА, ги покажа првите фотографии од најголемиот сателит на Јупитер по скоро две децении.

Oуно ја зумираше камерата на ледениот Ганимед, минувајќи на растојание од 1.038 километри од најголемиот сателит на Јупитер.

Последен пат леталото се доближило до Ганимед во 2000 година, кога вселенското летало Галилео помина покрај најголемиот природен сателит во Сончевиот систем.

НАСА сега ги објави првите две фотографии од леталото, обележувајќи ги кратерите на Ганимед и долгите, тесни линии кои веројатно се резултат на тектонски земјотреси.

Една фотографија ја покажува далечната страна на сателитот, наспроти Сонцето.

„Ова е најблискиот пристап на кое било летало до најголемиот сателит“, рече водечкиот научник на Џeун, ​​Скот Болтон, од Институтот за истражување на Југозапад во Сан Антонио.

Ганимед е една од 79-те познати месечини кои кружат околу Јупитер.

Италијанскиот астроном Галилео Галилеј го откри Ганимед во 1610 година, како и уште три други месеци.

Лансиран пред една деценија, oуно орбитира околу Јупитер веќе пет години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote