in

ЕКСКЛУЗИВНО! ЕДЕН ОД НАЈБОГАТИТЕ СПОРТИСТИ СЕ ВРАЌА ОД ПЕНЗИЈА!

Американскиот боксер 43-годишниот Флојд Мејведер, кој заработи повеќе од 800 милиони долари за време на својата професионална кариера, треба да се реактивира од својата „спортска пензија“.

Неговиот табор потврди дека тој ќе се бори во Токио на 28 февруари 2021 година, но сè уште не е познато кој ќе му биде противник.

Мејведер беше светски шампион во пет категории категории (категории супер пердув, лесен, супер лесен, елемент и супер заварување). Во својата професионална кариера ги доби сите 50 дуели, од кои победи на 27 натпревари со нокаут.

Најголемото внимание на медиумите го привлекоа два натпревари. Првиот беше во мај 2015 година во Лас Вегас, кој беше наречен „Борба на векот“ и во кој негов ривал беше Филипинецот Мани Пакјао. Мејведер ја доби таа борба со одлука на судија. Во август 2017 година, тој боксуваше во Лас Вегас против ирскиот мајстор за мешани боречки вештини (ММА), Конор Мек Грегор, и тој го освои со технички нокаут. Со таа борба, во која заработи околу 200 милиони долари, ја заврши боксерската кариера.

Сепак, во декември 2018 година, тој неочекувано се врати од пензија, па во Саитама го нокаутира јапонскиот кик-боксер Теншин Насукава на егзибициски боксерски натпревар по две минути, а тоа му донесе профит од девет милиони долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote