in

МНОГУ ЛЕСНО И ЕДНОСТАВНО! Како да го исчистите бигорот од електричниот бокал на најлесен начин?!

Котелот е еден од најчесто користените уреди, но варовникот се зафаќа многу брзо.

Без оглед дали живеете на место со тврда или мека вода, ако користите котел секој ден, варовникот ќе се зафати со него. Наместо да купувате скапи отпишувачи или да ја чистите шпоретот, постои трик што ја отстранува скалата брзо и ефикасно.

Истурете раствор на вода и оцет 1:1 во котелот, а потоа вклучете го. Варениот раствор брзо ќе го отстрани сиот бигор. Пред следната употреба, зовријте обична вода во бокалот само уште неколку пати за да го отстраните мирисот на оцет.

Можете исто така да користите сок од лимон наместо оцет. Истурете го во котел и оставете го да стои околу еден час. Потоа додадете мала количина вода и сето тоа зовријте го заедно. Конечно исплакнете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote