in

Ерменија и Азербејџан се согласија да ја прекинат војната!

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан потврди дека потпишал договор со лидерите на Русија и Азербејџан за прекинување на војната која се водеше во Нагорно Карабах. Според Ерменскиот премиер, тој ја донел одлуката врз база на длабока анализа на ситуацијата во регионот.

Претседателот на Азербејџан Илхам Алијев изјави дека во понеделник неговат држава ќе прекине со војните активности во Нагорно Карабах доколку Пашинјан гарантира дека Ерменските единици ќе се повлечат од регионите Агдам, Калбаџар и Лачин. Русија соопшти дека не подржуваат војна како начин на расчистување на кризата и ги повика лидерите да ги повлечат своите армии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote