in

Европа во 2021! Ментално попречените лица веќе нема да бидат насилно стерилизирани во Шпанија!

Откажана е практиката на присилна стерилизација на лица со ментална попреченост, која со години беше контроверзна во Шпанија, спротивно на нивната волја.

2021'e Girerken Avrupa: İspanya'da Artık Zihinsel Engelliler Zorla Kısırlaştırılmayacak

Шпанската влада вчера објави дека ја завршила апликацијата со указот објавен вчера. Во декретот, во кој се запишува дека практиката е сериозна аномалија во однос на човековите права, „Повеќе од илјада принудени практики за стерилизација беа спроведени во Шпанија во последните 10 години. Повеќето од нив беа жени.

Тој предвиде генетско размножување на човечката раса!

İnsan ırkının genetik olarak ıslahını öngörüyordu

Шпанскиот комитет на претставници на лица со попреченост исто така изрази задоволство што заврши едно од најштетните кршења на човековите права дозволено според шпанскиот закон.

Концептот на евгеника, кој имаше многу поддржувачи во научниот свет на почетокот на 20 век, предвидуваше генетско подобрување на човечката раса со спречување на репродукција на „нездрави“ лица. Практиката на стерилизација на ментално попречените лица сè уште легално продолжува во многу држави на САД. До средината на 1970-тите години, повеќе од 60 илјади луѓе во земјата беа насилно стерилизирани според оваа практика.

Законот за еутаназија помина и во парламентот

Ötenazi yasası da meclisten geçti

Од друга страна, беше усвоен и законот за еутаназија, кој беше донесен во парламентот од левата коалициска влада во Шпанија. Законот за еутаназија, кој беше контроверзен повеќе од 20 години во земјата, беше прифатен во парламентот со 198 гласа против, 138 против и испратен до Сенатот.

Предвидено е законот да биде одобрен во Сенатот, а потоа повторно во парламентот и да стапи на сила во пролет 2021 година.

Според законот што ги поставува условите за евтаназија да бидат шпански државјани и над 18 години, оние кои страдаат од неизлечиво, неизлечиво физичко или ментално страдање, ќе можат да го побараат ова самостојно. Така Шпанија ќе стане 6-та земја во светот каде еутаназијата е легална, по Белгија, Холандија, Луксембург, Канада и Австралија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote