in

Exit овозможи купување на влезници со Bitcoin!

Фестивалот Exit објави дека овозможил купување влезници преку Bitcoin.

Како што наведоа, оваа иновација во бизнисот ќе направи посебна прослава на 20-годишнината од фестивалот, која ќе ја одбележат големи светски имиња како Дејвид Гета, диџеј Снајк, Тајга, Асаф Авидан, Ерик Прајдс од 8 до 11 јули на тврдината Петроварадон. во b2b сет со Четири Тета, Борис Брејча, Соломон, Сабатон и многу други.

Со растот на блокчејн, дигитални валути и незаменливи белези (NFT), EXIT наведува дека призна дека фестивалите треба да ги прилагодат и прифатат новите технологии, со цел да ги задоволат потребите на нивната публика.

„Потенцијалот на блокчејн, дигитална размена и валута е возбудлив и сакавме да се осигураме дека сме лидери на фестивалот во секторот, користејќи нови технологии и дека можеме да бидеме во тек со нашата технолошка писмена публика и развој на технологија“, вели директор и основач на фестивалот Exit, Душан Ковачевиќ.

Имајќи предвид дека плаќањето со биткоини не е регулирано со законите на Србија, нема да може да се плаќа во барови и други продажни места во рамките на фестивалот, туку само купување преку интернет на VIP билети преку меѓународниот партнер на Егзит, Netpositive.

„Кога клиентите ќе изберат предмети што сакаат да ги купат во веб-продавницата, тие ќе ја видат опцијата„ плати со биткоин “, исто како што постои и опцијата„ плати со картичка “. Потоа, тие ќе добијат QR-код за скенирање преку нивната апликација за биткоин, а откако ќе се изврши плаќањето и се потврди, клиентот ќе ги добие сите купени артикли. Самата исплата работи од клиенти кои плаќаат со биткоин, а меѓународниот партнер на „Exit“ „Netpositive“, кој ја реализира оваа можност, го плаќа фестивалот понатаму во класични валути, согласно законите на Република Србија “, се вели во соопштението.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote