in

Езерото со лава се формираше во кратерот на вулкан! [ВИДЕО]

Лава се издига повеќе од еден метар на час во длабокиот кратер на вулканот Килауеа на Хаваи, кој избувна минатиот викенд по пауза од две години, објавија научниците.

Вулканот Килауеа во рамките на националниот парк вулкански Хаваи на Големиот остров исфрли врели карпи од најмалку две места во внатрешноста на кратерот, објави синоќа Американскиот геолошки институт.

Се формираше езеро од лава кое се издигна на околу 134 метри од дното на кратерот.

Од ерупцијата во неделата вечерта, од вулканот Килауеа се исфрлени околу 10 милиони кубни метри лава, што е доволно за да зафати површина од околу 13 хектари. Лавата беше задржана во длабок кратер.

Лавата не се заканува да покрива куќи и да ги загрозува луѓето, како што се случи пред две години. Вулканот Килауеа еруптираше на крајот на 2018 година и започна да еруптира лава кога беа уништени повеќе од 700 куќи.

Хавајската вулканска опсерваторија, сепак, ги предупреди жителите да внимаваат на можни високи нивоа на вулкански гас, експлозии и паѓање карпи.

За време на ерупцијата, Килауеа може да испушти големи количини на сулфур диоксид, што формира вулкански смог кога се меша со кислород, сончева светлина и други гасови во воздухот. Здравствениот оддел на Хаваи ги предупреди жителите да ги намалат активностите на отворено доколку видат вулкански смог.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote