in

Ф1 се заканува со казни: Шефовите на тимот повеќе не можат да лобираат!

BAKU CITY CIRCUIT, AZERBAIJAN - APRIL 26: Otmar Szafnauer, Team Principal and CEO, Racing Point, Christian Horner, Team Principal, Red Bull Racing, Toto Wolff, Executive Director (Business), Mercedes AMG, Cyril Abiteboul, Managing Director, Renault F1 Team, and Claire Williams, Deputy Team Principal, Williams Racing, in the Team Principals Press Conference during the Azerbaijan GP at Baku City Circuit on April 26, 2019 in Baku City Circuit, Azerbaijan. (Photo by Simon Galloway / Sutton Images)

Тимовите во Формула 1 се предупредени дека може да бидат казнети доколку нивниот персонал стапи во контакт со раководството на трката без претходно одобрување за време на процесот на истрага на инцидентот.

Наградата за Велика Британија беше обележана со судирот на Маск Ферстапен и Луис Хамилтон. За време на паузата, шефот на Мерцедес, Тото Волф, испрати е-пошта до директорот на трката, Мајк Мазија, во кое објасни зошто неговиот возач не е виновен за несреќата, по што доби препорака да оди до управата на трката.

Веднаш го стори и шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, кој сакаше да биде сигурен дека властите ќе го земат предвид извештајот на неговиот тим за инцидентот. По сето тоа, се крена многу прашина.

Првично, Мази рече дека не гледа проблем во водачите на тимови кои зборуваат со раководството на трката:

„Ако имаме инцидент, ги покануваме сите екипи и возачи да дојдат. Така беше во Монца минатата година „За време на паузата, таа можност постои“.

Сепак, се чини дека Мази се предомисли, и ги предупреди тимовите дека нема да толерира избрзани посети на управата на трката. Во пораката испратена до сите конкуренти се вели дека на сите ќе им треба претходно одобрување.

На тимовите им беше кажано дека во случај на кршење на ова ново правило, може да се соочат со санкции според член 12.2.1.i од Меѓународниот спортски законик на ФИА. Казните за такво дело може да варираат од опомена до дисквалификација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote