in

Што е аерозагадувањето и како влијае на луѓето? Прочитајте неколку ФАКТИ за загадувањето на воздухот!

1. Аерозагадувањето убива 800 луѓе секој ден, 13 секоја минута, што го прави 3 пати посмртоносно од маларија и сида.

2. Предизвикувачи на аерозагадувањето се главно горивата за автомобили и метанот. Воедно истите предизвикуваат и климатски промени.

3. 93% од децата во светот живеат во региони кадешто аерозагадувањето е поголемо од нормалното.

4. Аерозагадувањето е причина за 26% од срцевите заболувања.

5. 97% од градовите со 100,000 и повеќе жители имаат загадување поголемо од нормалното.

6. Аерозагадувањето е 4та најголема закана за здравјето на човекот после пушењето, висок крвен притисок и лоша исхрана.

7. Економската штета од аерозагадувањето во 2013 е 225 милијарди долари.

8. 11% од смртните случаеви во една година се поврзани со аерозагадувањето.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote