in

Прочитајте неколку интересни факти за планинската држава Бутан!

1. Бутан е единствена земја во светот која абсорбира повеќе јаглерод диоксид отколку што произведува.

2. Бутан е држава во која нема семафори на улиците.

3. Бутан е дом на најопасниот аеродром во светот. На аеродромот Паро имаат дозвола да селтаат само 8 пилоти.

4. Пушењето на јавни места е забрането во оваа држава.

5. Населението на Бутан не слави родендени. Сите жители стануваат една година постари на почетокот на новата година.

6. Бутан е дом на највисокиот врв на кој сеуште никој се нема искачено.

7. Бутанците ја нарекуваат својата држава „Друк Јул“ што во превод значи „земја на змејовите“.

8. Бутан е последната држава која била запознаена со телевизорот.

9. Едукацијата и здравството е бесплатно за секој жител во оваа држава.

10. Националниот спорт на Бутан е стрелаштвото.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote