in

Интересни ФАКТИ за државата – ДР КОНГО!

Under-development and cycles of conflict over the past two decades have led to some of the worst development indicators in the world, including access to education.

1. ДР Конго е втора најголема држава по големина во Африка.

2. Таа се граничи со дури 9 држави. Тие се: Ангола, Бурунди, Централната Африканска Република, Конго, Јужен Судан, Танзанија, Уганда, Замбија и Руанда.

3. Луѓето од ДР Конго се делат на над 200 етнички групи и зборуваат повеќе од 250 јазици и дијалекти.

4. Главниот град Киншаса е втор најголем град по жители што зборуваат француски во светот.

5. Од 1960тите ДР Конго преживеал долга војна во која животот го загубиле 5.4 милиони. Тоа е најсмртоносна војна во светот по Втората Светска Војна.

6. Најстариот национален парк во Африка се наоѓа во ДР Конго.

7. Оваа држава е една од најбогатите држави со природни богатства. Тука можеме да најдеме злато, танталум, тунгстен (минерали кој се користат во електрониката), но и покрај тоа тие се сиромашна нација.

8. Поранешниот НБА Олстар Дикембе Мутомбо е роден во оваа држава.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote