in

СлаткоСлатко WTFWTF Што?Што? НервозенНервозен УбавоУбаво

Интересни ФАКТИ за ГЕРМАНИЈА!

1. Една третина од државата е покриена со шуми.

2. 65% од автопатите немаат ограничување на брзината.

3. Има повеќе од 1,500 видови на пива во Германија.

4. Постојат над 2,100 замоци во државата.

5. Берлин е 9 пати поголем од Париз и има повеќе мостови од Венеција.

6. Германија има најголема економија во Европа и 4та во светот. Нивниот БДП изнесува 3.73 трилиони американски долари.

7. Германскиот јазик е официјален во Германија, Швајцарија, Австралија, Луксембур и Лихнештајн.

8. Постојат над 1,000 видови на колбаси во Германија.

9. Најголемиот фестивал на пивото во светот е Октоберфест, што се одржува во Германија.

10. Најголемиот број од таксистите во Германија возат Мерцедес.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote