in

Интересни факти за КРАЛОТ НА ЏУНГЛАТА – ЛАВОТ!

1. Најголемиот дел од популацијата на лавови живее во Африка, но мал дел од може да ги најдеме во западна Индија.

2. Мажјаците тежат околу 190 килограми, а женките 126 килограми.

3. Лавовите можат да пијат вода од некои растенија како на пример растенијето цама.

4. Тие можат да изедат до 40 килограми во еден ден.

5. Тие ловат за време на бура.

6. Во светот постојат околу 23,000 лавови во дивината.

7. Популацијата на африканскиот лав е намалена за 40% за само 3 генерации.

8. Тие живеат во група со 10 до 15 единки.

9. Рикот на лавот може да се слушне и до 8 километри одалеченост.

10. Мажјаците се задолжени за чувањето на територијата, додека пак женките за ловење на храната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote