in ,

УбавоУбаво

Интересни факти за планината која искачувањето чини 30.000 долари!

Планината Еверест е највисоката планина во светот. Таа е висока 8848 метри (н.м.в). Ние издвоивме 5 најинтересни факти од кои некои ќе ве зачудат.

  1. Планината Еверест технички не е највисокатата планина – Иако Монт Еверест е највисоката планина над морското ниво, Хаваи Мауна Кеа е највисоката планинска основа до врвот. 10,210m, 4,205m н.м.в.

2. Секои 100 години, планината Еверест се издига за 40 сантиметри – а пак годишно расте по 4 сантиметри

3. Искачувањето на планината Еверест чини 30.000 долари – ако сте љубител на планинарење и сакате да ја искачите највисоката планина на светот ќе мора да одвоите околу 30.000 долари за тренинзи, опрема и превоз.

4. Околу 300 луѓе се починати – просечната стапка на смртност е околу 4%. Причините за смрт се најчесто лавини, излизгување во пукнатини и висинска болест. Најчесто планинарите починуваат при спуштање од планината и нивните тела по обичај се погребуваат на планината.

5. Потребни се 10 недели за искачуване на планината Еверест – најважното нешто е да се прилагодите на високата алтитуда. Откако ќе поминете низ разновидни тренинзи, добивате зелено светло за искачување на еден од многуте врвови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote