in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ова е навистина фантастична, кремаста торта која пред се е многу, многу брза за правење, а вкусот е мммммм…

Состојки

Кора: (мерки за една кора, испечете две вакви кори)

3 јајца
3 лажици шеќер
5 лажици ореви
1 лажица брашно
1 лажица какао

Прелив: (доволно за двете кори)

2 лажици шеќер
150 ml вода

Кора 2:

5 парчиња белки
150 гр шеќер
75 гр сецкани бадеми
75 гр сечкани ореви
30 гр суво грозје
30 гр брусница
2 лажици брашно

фил:

5 жолчки
4 јајца
8 лажици шеќер
250 гр путер
арома на ванила
Повеќе:
200 мл слатка павлака
Додај во списокот за купување
Coolinarika знае кои рецепти се најдобри!

Подготовка
1.
Кора 1 и 3:

Одделете ги белките од жолчките. Белките убаво изматете ги додека не добиете цврст снег. Додадете шеќер, а потоа жолчките. Намалете го миксерот на најмала брзина и лесно додадете ги брашното, оревите и какаото, лажица по лажица.

2.
Истурете ја масата во тавчето кое претходно го намачкавте и посипете со брашно. Печев во тркалезна тава со пречник 28 см.

Печете ја кората во загреана рерна на 180 степени додека малку да се одвои од работ на тавата.

3.
Потребни ви се две вакви кори.

Овие кори натопете ги со преливот пред да ги филувате.

Се додаваат шеќерот и водата, се става на шпорет малку да зоврие. Доволно е шеќерот да се растопи. Доволно е да ги прелиете двете кори.

4.
Кора 2:

Во цврст снег изматете ги убаво белките. Додадете шеќер и продолжете да мешате додека белките не се многу цврсти. Во посебен сад измешајте ги бадемите, оревите, сувото грозје, брусницата и брашното.

По желба можете претходно да го ставите сувото грозје во румот.

Лесно додадете ја оваа смеса во белките. Намалете го миксерот на минимум или исклучете го, а потоа додадете ја масата во белките со лесно мешање со лажица. Внимавајте да не испаднат белките.

5.
Истурете ја масата во тавчето кое претходно го намачкавте и наросете со брашно. Се пече во загреана рерна на 150 степени. Оваа кора треба добро да се исуши. Ќе ви треба малку подолго од првата кора за печење.

6.
Фил:

Со миксер се матат цели јајца, жолчки и шеќер. Сварете ја масата на пареа.

Кога ќе се свари филот оставете го да се излади. Во ладниот фил додадете го изматениот путер. Најдобро е да се промеша путерот кој ситно омекне.

Во филот додадете го вкусот на ванила.

7.
Филувајте кора1 – фил – кора 2 – фил – кора3 – фил.

Не заборавајте да ги натопите корите 1 и 3 со преливот.

Од горе украсете го колачот со слатка павлака или шлаг.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote