in

Руски нафтен гигант отвора фарма за рударство со криптовалути користејќи отпаден СО2 гас!

Гаспромнефт реши да го користи отпадот CO2 создаден при дупчење нафта за производство на електрична енергија. Покрај тоа, генерираната електрична енергија ќе се користи директно за рударство на крипто пари.

Газпромнефт, подружница на рускиот гигант за природен гас Гаспром, кој работи во нафтениот сектор, се чини дека најде начин да генерира приходи од ситуација кога вообичаено ќе се соочи со казни. Гаспромнефт, една од ретките компании поврзани со руската влада што е заинтересирана за рударство на криптовалути, се подготвува да го претвори гасот од нафтеното поле како отпад во приходите на Bitcoin.

Под нормални околности, нафтените компании го горат гасот СО2 ослободен за време на дупчењето на нафтата и се соочуваат со казни за оштетување на атмосферата (загадување на воздухот). Сепак, постојат начини ефикасно да се користи овој гас СО2 наместо да се согорува. На пример; производство на електрична енергија.

Гаспромнефт ќе го користи гасот од дупчењето на нафта за „ископување“ на криптовалути

„Гаспромнефт“ инсталираше централа на полето за дупчење нафта во регионот Канти-Мансијск во Северозападен Сибир, што го претвора добиениот гас СО2 во енергија. „Гаспромнефт“ планира да ја снабдува електричната енергија произведена од оваа централа до рударството на криптовалути. Така, гасот СО2, што е отпад од дупчење нафта, се троши на производство на електрична енергија, еден од најскапите извори на рударство за крипто пари.

Гаспромнефт изјави дека минатата есен тие извршиле операција за ископување наменета за тестирање со крипто-рударската компанија Векус во наведената централа и дека 1,8 БТК е извлечена со употреба на 49.500 кубни метри гас за еден месец. Гаспромнефт има за цел да ја прошири рударската фарма во предметната електрана и да прифати повеќе компании за рударски активности.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote