in

Федерер веќе е елиминиран во Хале!

Канадскиот тенисер Феликс Огер-Алиасим го победи Роџер Федерер во второто коло на турнирот во Хале со 4:6, 6:3, 6:2 по еден час и 47 минути игра.

Легендарниот Швајцарец ја одбрани титулата освоена во 2019 година, но 21-от играч во светот одигра одлично во вториот и третиот сет и по пресвртот обезбеди пласман во четвртфиналето на ова натпреварување во Германија.

Федерер одлично го започна мечот во градот, каде десет пати освои трофеј во кариерата, а брејк во седмиот гем беше доволен за да го освои првиот сет. На последниот натпревар, Аугер-Алиасим не искористи две шанси да му го одземе сервисот на речиси двојно постариот ривал.

Швајцарецот спаси три брејк топки во четвртиот гем од вториот сет, но Канаѓанецот сепак успеа да му го одземе сервисот во шестиот сет за 4: 2 и потоа израмни на 1-1.

Како одминуваше времето, беше очигледно дека 20-годишното момче беше посвежо и физички многу поподготвено, а кога двапати направи брејк во првите три гема од решавачкиот сет и брзо поведе со 4-0, беше јасно дека нема да има враќање за Федерер.

Канаѓанецот, моментално 21-от играч во светот, игра во четвртфиналето со Маркос Girирона, кој го елиминираше Јан Леонард-Штруф со 6:7 (1), 6:3, 6:4.

Андреј Рубvов обезбеди пласман во третото коло со победа против Jordanордан Томпсон 6:4, 6:4 и Филип Колшрајбер, кој беше подобар од Корентин Муте 6:4, 7:6 (4).

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote