in

Ако мислевте дека Ferrari никогаш нема да направи SUV, сте се излажале! [ФОТО]

Првиот SUV модел во историјата на марката Ferrari наскоро ќе се најде на патиштата, со што ќе се заврши понудата на суперспортски SUV модели на автомобилскиот егзотичен пазар.

Вистина, недостасуваат некои други како Bugatti, McLaren и слично, но сè уште не се подготвени да ја продадат автентичноста. Ferrari сепак не сака да се откаже од оваа можност да заработи пари, што веќе се покажа како спасител на Porsche, Lamborghini, па дури и на Aston Martin. Само да се надеваме дека нема да ве разочара.

SUV моделот се вика Purosangue, сите знаеме што треба да понуди, но никој сè уште не знае како ќе изгледа. Веќе имаше неколку рендери.

Дизајнерот Гиорги Тедорадзе ни го дава својот предлог, нудејќи два рендери засновани на сè што е познато досега.

Познато е дека идниот теренец ќе биде долг околу пет метри, со зголемено растојание од земјата.

Се зборува за исклучително агресивен изглед, но и препознатливи детали, како и прифаќање на некои нови решенија за дизајн. Она што сигурно нема да го видиме е оваа позиција на издувните цевки. Можеби изгледаат ефикасно, но во пракса би го „изгореле“ секој што ќе тргне да го отвори багажникот.

Ни се допадна претходно прикажаниот рендер на Autocar, бидејќи тие се водеа од изјавата на италијанските лидери, кои рекоа дека Purosangue ќе биде нешто сосема поразлично од сето досега видено и, наводно, овој ултра луксузен теренец нема да биде сличен со неговите ривали. Ferrari дури сака да отвори целосно нов сегмент со новиот модел.

Purosangue ќе работи со 3,9 V8 твинтурбо од моделот GTC4Lusso, со околу 650 КС, додека посилниот случај е што можеме да очекуваме атмосферски V12.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote