in

Министерот Филипче влева надеж кај граѓаните: До крајот на летото очекуваме колективен имунитет!

Министерот за здравство на Република Македонија, Венко Филипче даде оптимистична изјава за медиумите.

Проценката на министерството е дека на крајот на летото може да се очекува колективен имунитет во нашата држава, земајќи ги во предвид големиот број на вакцини кои наскоро треба да пристигнат, изјави министерот Филипче за медиумите.

Тој додаде дека сите вакцини се безбедни и штитат од коронавирусот, и нема потреба граѓаните да преферираат една наспроти друга. Моментално вакцинацијата се одвива со „полна пареа“ во Скопје и во останатите градови во државата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote