in

Филм повлечен од кино поради сцена од десет секунди! [ВИДЕО]

Откако „избувна“ дебатата на социјалните мрежи, Кина го повлече од репертоарот филмот „Ловец на чудовишта“, а проблем е десет секунди долга сцена која публиката рече дека е расистичка.

Компанијата Tencent, која се грижеше за локалната дистрибуција, соработува со кинеските власти и агенции со цел да се изедначи ситуацијата и да се отстрани контроверзната сцена.

Во сцената што предизвика страсти се вклучени азиско-американскиот рапер и актер Џин Ау-Јенг.

“Погледни ги моите колена. Какви се овие колена? Кинески”, му рече ликот во еден момент на филмскиот колега на екранот.

Ова е поврзано со расистичка песна која е смешна за децата со азиско потекло, а локалниот превод е дополнителен проблем.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote