in

ИДНИНА?! Воен авион, управуван од вештачка интелигенција! [ФОТО]

Военото воздухопловство на САД постигна нов успех во спроведувањето на вештачката интелигенција во своите системи. За прв пат, вештачката интелигенција безбедно ја презеде улогата на копилот, легендарниот шпионски авион U-2.

Со поставување на AIна местото на копилотот на шпионскиот авион U-2S, вештачката интелигенција за прв пат беше интегрирана во американскиот воен систем и воен авион.

Американското воено воздухопловство изврши тест лет на почетокот на неделава во Калифорнија, а пилотот на AI беше именуван како Арт по дроидот R2D2 од „Војна на ѕвездите“.

Летот на ARTU е кулминација на нашата тригодишна трансформација во дигитална сила. Ова е нова ера на луѓе и машини кои се здружуваат, рече Вил Ропер, од американското воено воздухопловство и додаде дека Арт користи модифициран алгоритам за контрола на игри „Нула“.

Алгоритмот Нула претходно се користеше во компјутерите за играње шах и видео игри, но без претходно познавање на правилата на тие игри.

Пилотот кој учествувал на тестот и чие тајно име е Вуду, објаснил дека улогата на вештачката интелигенција во авионот е мала, но дека многу добро ги извршува задачите што им се дадени. Поголемиот дел од времето, јас сè уште бев командант, нагласи Вуду.

Следниот чекор е да ги разбереме, со цел да ги подготвиме човекот и АИ за нова ера на алгоритамско војување. Или ќе станеме научна фантастика, или ќе станеме историја, истакна Ропер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote