in

Фудбалот во Аргентина запре девет дена!

Сите фудбалски натпреварувања во Аргентина се прекинати за девет дена.

Причината за оваа одлука е затворањето на поголемиот дел од земјата поради новиот бран на ширење на пандемијата на коронавирусите.

„Во овој момент во кој се наоѓа нашата земја, мора да се потрудиме да ја контролираме оваа вознемирувачка пандемија што не погодува сите нас, Федерацијата и фудбалот мора уште еднаш да ги следат властите и да ги прекинат сите натпревари за девет дена“, рече Аргентинскиот фудбалски сојуз изјава.

Натпреварот за Копа Америка треба да започне во Аргентина на 13 јуни, а прекинот на фудбалските натпревари не се однесува на натпреварите во Копа Либертадорес, кои пред неколку дена Ривер Плата се чувствуваа најдобро на својата кожа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote