in

Геј пингвините станаа родители по втор пат! [ФОТО]

Пар машки пингвини посвоиле одбиено младенче пингвин. Така, по втор пат тие станаа родители.

Имено, уште во 2018 година, чуварите во аквариумот „Sea Life Sydney“ забележаа дека прават гнездо пред сезоната на гнездење. Бидејќи не можат сами да добијат младенче, им дадоа одбиено јајце за да проверат дали имаат родителски способности.

Posted by SEA LIFE Sydney Aquarium on Sunday, November 22, 2020

За јајцето се погрижија Сфен и Меџик и така се роди нивното младенче Лара во 2018 година. Сега добија уште еден, откако повторно се погрижија за фрленото јајце.

„Во минатото се покажа дека истополовите парови пингвини можат да бидат одлични родители“, изјави вработените во аквариумот Си Лајф Сиднеј.

Posted by SEA LIFE Sydney Aquarium on Sunday, November 22, 2020

Нивното прво младенче веќе оваа година направи свилено гнездо со партнерот, но обидот не успеа, па вработените во паркот се надеваат дека пак ќе се обидат следната година.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote